Z okazji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dzieci z grupy “Krasnoludki” zostały zaproszone do Przedszkola działającego przy SP 13 oraz do SP 9.

Najpierw tj. 10 października wyruszyliśmy autobusem do przedszkola na ulicy Akacjowej. Tam przywitały nas panie: K. Krawczak oraz J. Żabska.

Zajęcia, w których uczestniczyły nasze przedszkolaki miały charakter warsztatów i zapoznały dzieci z tradycjami kuchni staropolskiej, narzędziami i przyborami, którymi posługiwano się w domach naszych babć i dziadków, w czasach, gdy nie było jeszcze elektryczności. Dzieci utrwaliły sobie wiedzę na temat powstawania mąki i miały okazję własnoręcznie lepić pierogi z serem.

W czasie, gdy pierogi gotowały się w kuchni, przedszkolaki wykonały desery w barwach narodowych. Zarówno pierogi, jak i galaretka z bitą śmietaną niezwykle smakowały dzieciom.

11 października  odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 9, gdzie również zorganizowano dla dzieci warsztaty, prezentacje i wykłady. “Pieprz i wanilia” -taką nazwę miało pierwsze zajęcie, w którym brały udział nasze dzieci a poprowadziły je panie: M. Gawrońska-Guz i I. Chylińska. Przedszkolaki poznały nazwy wielu przypraw pochodzących z różnych stron świata, mogły je obejrzeć, dotknąć, powąchać. Następnie przeszliśmy do biblioteki , w której zgromadzono dary lasu. Kolory jesiennych liści, zapach, szyszek, grzybów i innych darów jesieni zrobił na nas duże wrażenie. Tutaj dzieci zainspirowane przez panią M. Rzymek wykonały pracę plastyczną “Drzewo w kolorach jesieni”. Na koniec udaliśmy się do pracowni chemicznej , w której uczniowie tej szkoły pod czujnym okiem pani K. Czulińskiej zaprezentowali niezwykłe doświadczenia chemiczne. Przedszkolaki nie tylko oglądały, ale również same eksperymentowały.

Wszystkie zajęcia były niezwykle ciekawe, dostarczyły dzieciom nowej wiedzy i doświadczeń. Serdecznie dziękujemy za zaproszenia i przygotowanie tylu atrakcji dla ciekawskich świata przedszkolaków.