PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU-O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ.

• Pożegnanie z dzieckiem musi być krótkie, bez przeciągania. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je na do widzenia i wyjdź.
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się zmienić osobę przyprowadzającą na taką, z którą rozstania będą mniej bolesne.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wymusić wszystko.
  • Nie składaj obietnic typu: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, kupię ci zabawkę”. Nie można posługiwać się szantażem.
  • Kontroluj, co mówisz. Zamiast: „Już możemy wracać do domu”, powiedz: „Teraz idziemy do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie sugeruje, że przedszkole jest dla niego przymusowe.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co robiło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
  • Nie spóźniaj się z odbiorem dziecka. Przestrzegaj czasu odbioru, jaki obiecasz dziecku.
  • Jeśli to możliwe przez początkowy okres nie przychodź po dziecko jako ostatni.
  • Pozwól dziecku w pierwszych dniach zabrać do przedszkola jego ulubioną zabawkę. Spowoduje to przeniesienie elementu dawnej rzeczywistości do nowej.
  • Nawiąż kontakt z nauczycielką. Nie obawiaj się mówić, co Cię martwi w zachowaniu dziecka. Kadra pedagogiczna jest dla Twojego dziecka, wychowuje je i rozwija w nim jego najlepsze strony.
  • Zaufaj nauczycielom. Jeśli coś Ci się nie podoba w ich zachowaniu, porozmawiaj z nimi szczerze, ale nie mów o tym w obecności dziecka, podważysz autorytet „Jego pani” i nie przyczynisz się do poprawnej współpracy między Wami a nauczycielką.
  • Przedszkolne życie wymaga pewnej samodzielności, dlatego warto z dzieckiem ćwiczyć lub utrwalać czynności samoobsługowe.
  • Pamiętaj, że płacz jest normalną reakcją na zmianę i rozstanie, często nie trwa tak długo jak nam się wydaje.
  • Nie poddawaj się po kilku pierwszych, „płaczliwych” dniach – trudne emocje w tych dniach są naturalne i trzeba je zaakceptować.
  • Skup się na korzyściach, które dzięki przedszkolu zyska Twoje dziecko
  • Weź pod uwagę fakt, że rozłąka i tak kiedyś nastąpi – dziecko pójdzie do szkoły, a przygotowanie do niej zdobywa właśnie w przedszkolu.
  • Pamiętaj! Każda zmiana daje szansę na rozwój. Zdobyte w przedszkolu doświadczenia są jedyne w swoim rodzaju. Grupa przedszkolna daje możliwość poznania podstawowych zasad życia w społeczności. Zasady obowiązujące w kontaktach z ludźmi musi poznać każdy i przedszkole bardzo się w tym przydaje.

OTO LISTA RZECZY, KTÓRE NA PEWNO PRZYDADZĄ SIĘ POCZĄTKUJĄCEMU PRZEDSZKOLAKOWI :

1. Wygodne ubranie – spodenki, spodnie, spódniczki na gumce, bluzeczki bez guzików, wiązań itp. czyli takie, które dziecko samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłego zdejmie i założy.
  2. Kapcie – muszą być wygodne, z dobrą antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, klamerka)
  3. Piżama – warto od razu kupić dwie zmiany (będzie można wymieniać je do prania). Piżamki powinny być lekkie i łatwe do założenia.
  4. Gumki i spinki – jeśli Twoja córeczka ma długie włosy, niezbędny będzie zapas gumek i spinek do włosów. Warto kupić ich więcej, bo łatwo się gubią. Włosy dziewczynka powinna mieć tak upięte, by nie przeszkadzały jej w zabawie i jedzeniu.
  5. Pluszaczek – początkującemu przedszkolakowi możesz powiedzieć, że np. słodki królik będzie nad nim czuwał albo odwrotnie: poprosić o opiekę na króliczkiem, który także będzie po raz pierwszy w przedszkolu.
  6. Dodatkowa zmiana ubranek – dobrze jest zostawić w przedszkolu na półce dziecka lub w woreczku dwie zmiany ubrań: koszulki, spodenki , majteczki, skarpetki. Maluch co prawda umie korzystać z toalety, ale może zdarzyć się wpadka.